Dojazd i parkowanie

Przekraczanie granic nigdy nie było tak proste jak obecnie po wejściu Polski do strefy “Schengen”. Na zdjęciu wjazd do Czech nowym mostem na Odrze z Chałupek do Bohumina.

WINIETY NA AUTOSTRADY

Wjeżdżając do Czech pamiętajmy o winietach na czeskie autostrady (silnicni znamky). Możemy je kupić zazwyczaj w kantorach lub na czeskich stacjach benzynowych. Jeśli zostaniemy przyłapani na jeździe czeską autostradą bez wymaganej winiety na szybie, grozi nam mandat karny (pokuta) do 15000 Koron czeskich. Zwracamy uwagę zatem, iż jeśli nie macie winiety to omijajcie autostrady z tym, że ODCINEK AUTOSTRADY A1 POMIĘDZY BOHUMINEM A OSTRAWĄ. OD DNIA 01.01.2012 JEST BEZPŁATNY I JEŚLI CHCECIE DOJECHAĆ NA STODOLNI NIE MUSICIE PONOSIĆ KOSZTU ZAKUPU WINIET.
Na www.pzmtravel.com.pl dostępne są aktualne szczegółowe informacje dot. zakupu czeskich winiet:

OPONY ZIMOWE W CZECHACH

W 2011 roku wprowadzono w Czechach nowe przepisy dotyczące używania opon zimowych. Wymaga się używania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeśli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód czy szadź lub jeśli ze względu na warunki pogodowe można spodziewać się wystąpienia na drodze w czasie jazdy zwartej warstwy śniegu, lodu czy szadzi.

Przepis dotyczy zarówno pojazdów silnikowych o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, jak i pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Głębokość bieżnika w oponach zimowych musi wynosić co najmniej 4 mm dla pojazdów do 3,5 tony oraz co najmniej 6 mm dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Przepis nie dotyczy sytuacji, w której było konieczne użycie koła zapasowego (z letnią oponą).

Za brak opon zimowych podczas wyżej wymienionych warunków pogodowych grozi mandat w wysokości 2000 koron (około 340 zł). Ponadto, jeśli na letnich oponach spowodujemy wypadek drogowy, policja weźmie tę okoliczność pod uwagę.

Na tym jednak nie koniec – zgodnie z nowymi przepisami, jeśli policja uzna, że kierowca swą dalszą jazdą na nieodpowiednich oponach może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz płynności ruchu na drodze, może zakazać kierowcy dalszej jazdy.

W związku z nowym przepisem zalecamy więc kierowcom udającym się do Czech w w/w okresie zmianę opon na zimowe, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i oczywiście dla własnego bezpieczeństwa. Nie możemy przecież przewidzieć, jaka pogoda spotka nas w czasie zimowej podróży.

(źródło: www.uamk.cz)

PARKOWANIE NA STODOLNI

Gdy już uda nam się szczęśliwie dotrzeć na miejsce znajdujemy parking. Możemy auto zostawić BEZ PONOSZENIA OPŁAT np. na ulicy Skroupovej (ulica jednokierunkowa) albo na chodniku na ul. Pobialovej tudzież na ulicy Porażkovej gdzie wzdłuz torów kolejowych znajduje się bezpłatny parking. Gdyby przypadkiem nie było tam miejsc, w bliskim sąsiedztwie ulicy Stodolni mieści się kilka innych parkingów z tym że juz wyłącznie płatnych. Opłata parkingowa w ciągu dnia oscyluje w granicach 15 – 20 koron za godzinę (około 2,5-3,5 zł za godzinę). Należy pamiętać, że o godzinie 21.00 ruch samochodów prywatnych na ulicy Stodolni oraz na okolicznych ulicach (patrz mapa) zostaje wstrzymany i wtedy już nie wjedziemy na niektóre parkingi bez naruszenia zakazu wjazdu. Musimy się liczyć z tym, że może nas w takim przypadku spotkać kara mandatu, gdyż nietrudno tu trafić na patrole policji i straży miejskiej. Sam spróbowałem kiedyś takiej “samowolki”. Za wykroczenie drogowe w postaci wjazdu na „zakaz’ zapłaciłem jednak tylko 200 czeskich koron a więc była to kara niezwykle „symboliczna”. Korony na Stodolni można wydać jednak w inny, dużo milszy sposób. Z drugiej strony obecność Policji (Policie) oraz Straży Miejskiej (Metska Policie) to wielki plus tego miejsca. Na Stodolni jest bowiem nad wyraz spokojnie i bezpiecznie.

Nadto na ulicy Masnej tuż koło Stodolni mieści się Komisariat Policji (patrz mapa). Sama Stodolni jest pod nazdorem kilku kamer i jest cały czas monitorowana.

Parking przy ul. Subertovej

Jeśli przyjedziemy wieczorem około godziny 20 to opłata parkingowa na parkingu przy ul. Subertovej wynosi 50 Koron czeskich (około 8,5 zł) i jest pobierana z góry jednorazowo. Parking jest strzeżony do godziny około 2 w nocy. Potem parkingowy opuszcza budkę a szlaban zostaje podniesiony.

PO ALKOHOLU NIE PROWADZIMY!

Jednocześnie przypominamy, iż w Republice Czeskiej obowiązuje BEZWZGLĘDNY ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH PO SPOŻYCIU jakiejkolwiek ilości ALKOHOLU. Zero promila alkoholu we krwi! Jeśli zatem ktoś nam zasugeruje, iż “jedno piwko szybko wyparuje” musimy się liczyć z utratą prawa jazdy!

NA STODOLNI POCIĄGIEM ORAZ TRAMWAJEM

Warto rozważyć wyjazd na Stodolni pociągiem. W szczególności polecamy podróż z Czeskiego Cieszyna. Dojedźcie zatem polskim pociągiem do Cieszyna a stamtąd już czeską koleją na stację Ostrawa – Stodolni. Wyjdzie nie dość, że tanio to naprawdę wygodnie. Gdybyście przypadkiem trafili na dworzec główny w Ostrawie to polecamy dotarcie na Stodolni niekoniecznie pociągiem ale tramwajem czyli popularnym „MHD”.(Linie 1,2 i 8).

Z dworca na Stodolni klub E99 widać jak na dłoni (zdjęcie z września 2011 roku)

TOP

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram

 • instagram by stodolniofficial
  20
  1
 • www.stodolni.cz/ cup , Už i Stodolní má svůj vrátný kelímek. Postupně zavádíme do jednotlivych barů... ideální také jako suvenýr za 50,- kaček

  stodolniofficial: "www.stodolni.cz/ cup , Už i Stodolní má svůj vrátný kelímek. Postupně zavádíme do jednotlivych barů... ideální také jako suvenýr za 50,- kaček"
  17
  1
 • What is it? :-)

  stodolniofficial: "What is it? :-)"
  5
  1
 • Sherlock New Beer Gear

  stodolniofficial: "Sherlock New Beer Gear"
  5
  0

 • instagram by stodolniofficial
  10
  0
 • Pohlednice ze Stodolní z roku 2002.

  stodolniofficial: "Pohlednice ze Stodolní z roku 2002."
  8
  0
 • Blue sky above Stodolni...

  stodolniofficial: "Blue sky above Stodolni... "
  5
  0

 • instagram by stodolniofficial
  13
  0

 • instagram by stodolniofficial
  6
  0

 • instagram by stodolniofficial
  6
  0