Historia


Z KART HISTORII ULICY STODOLNI

Niewiele jest ulic, których nazwy doskonale kojarzone są przez ludzi. Jedną z nich jest – położona zaledwie 15km od granicy z Polską – ulica Stodolni w Morawskiej Ostrawie. Jej sława nie dotyczy tylko samego miasta oraz Republiki Czeskiej. Imprezowa ulica doczekała się bowiem licznego grona fanow również poza granicami Czech. Dzieje ulicy Stodolni i jej okolic nie zaczynają się jednak otwarciem pierwszego klubu lecz sięgają czasów bardziej zamierzchłych. Na próżno szukać tutaj zabytków czy muzeów. Tym bardziej należy się zastanowić nad fenomenem tego miejsca, które ściąga rokrocznie tysiące zagranicznych gości. Ale zacznijmy od początku.

STODOŁY

Najstarsze zapisy mówiące o stodole stojącej na ulicy Stodolni pochodzą z 1838 roku, kiedy Jan Matuščík (polska wymowa: Matuszczik) wystąpił o jej wybudowanie w miejsce wygorałej budowli. Niektóre stodoły były jeszcze w latach siedemdziesiątych XIX wieku kryte słomą, ale po kilku pożarach zaczęto je murować. Z zachowanych źródeł wiemy, że obiekty te nie służyły jedynie do składowania zbóż ale również innych produktów rolnych. Ilość stodół w tej lokalizacji na przestrzeni lat zmieniała się. W latach 1860-1885 na przykład wynosiła około 55, co było – według zachowanych planów sytuacyjnych – maksymalną ilością obiektów gospodarskich na tym obszarze. Stodoły często się paliły. W XIX wieku miały miejsce tu pożary odpowiednio w 1811, 1827, 1857 i 1860 roku. Szczególnie pożary z 29.08.1857 roku i 18.03.1860 roku były wyjątkowo niszczycielskie. W roku 1863 płomienie pochłonęły ponad 40 budowli. W 1857 roku morawsko-śląska społeczność przeprowadziła akcję sprzedaży drewna po obniżonej cenie na cel odnowy wygorałych budowli. Zainteresowanie budową stodół nie minęło również w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, kiedy powstał projekt rozszerzenia parcel dla budowy dalszych 20 budowli. Zamiar ten spotkał się z protestem witkowickiego lobby Rotszylda, który dla odmiany chciał pod potencjalnymi parcelami prowadzić wydobycie węgla. Na szczęście jednak stosowne obwieszczenie – ostatecznie wydane w 1888 roku – ograniczyło wydobycie na tym obszarze i mogły tu zacząć powstawać budynki mieszkalne.

DOMY MIESZKALNE

Ze spisów budowlanych dowiadujemy się, że większość domów powstała tu z wcześniejszych stodół (zachowane były ściany zewnętrzne i dach) zamienionych w niskie budynki mieszkalne z prostym wyposażeniem (kuchnia, piwnica, ubikacja na zewnątrz budynku). Od początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku zaczęły powstawać tu także piętrowe domy mieszkalne, w większości sytuowane w bezpośredniej bliskości ulicy Nádražní (w tłumaczeniu na polski „Nádražní” to „Dworcowa”). Do domów tych przylegały stajnie, pralnie i inne budynki gospodarcze. Zamiana charakteru ulicy Stodolni i okolic w część mieszkalną przebiegała do początku XX wieku. Po jakimś czasie obok siebie stały domy jak i stodoły oraz budynki mieszczańskie co spowodowało, iż wygląd tej części Morawskiej Ostrawy był naprawdę wyjątkowy.

HOTELE I GOŚCIŃCE

Najsławniejszymi hotelami w tej części Ostrawy były SLAVIA i BRIONI. Hotel Slavia otwarto w 1899 roku a stosowną koncesję na jego prowadzenie otrzymał Jan Winkler. Według wydawanego ówcześnie dziennika z elegancją 22 pokojowego hotelu nie mógł się równać żaden inny hotel a goście kawiarni mogli wybierać aż z 70 oferowanych czasopism. Hotel Slavia zapisał swą kartę również w dziejach politycznych, bo właśnie w tym hotelu w dniu 28.10.1918 roku miało miejsce spotkanie przedstawicieli stronnictw politycznych, dzięki któremu przygotowano powstanie komisji narodowej powiatu morawsko-śląskiego. Wspomniana komisja tam też dzień później przeprowadziła swoje pierwsze obrady pod przewodnictwem Jana Prokeše. Ten zaś – znany później polityk i poseł do czechosłowackiego parlamentu – pełnił też funkcję starosty Morawskiej Ostrawy w latach 1918-1935 a obecnie jego imieniem nazywamy tzw. Prokešovo náměstí czyli Plac przed budynkiem Nowego Ratusza (Nová radnice). W hotelu Slavia również, w czasach republiki przedmonachijskiej, miały miejsce spotkania tzw. Wspólnoty gościńców i piwowarów Morawskiej Ostrawy. Do roku 1989 natomiast mieściły się tutaj biura huty VITKOVICE. Następnie funkcjonował tam rockowy klub Oheň (w tłumaczeniu Ogień). Obecnie mieści się tutaj klub BOGOTA – NEW MULTICULTURE CLUB. Hotel Brioni powstał za sprawą znanego w Ostrawie onegdaj restauratora Karla Schindlera, który zapragnął zostać również hotelarzem. Wybudowany ostatecznie w 1912 roku hotel był w swoim czasie najnowocześniejszym w Morawskiej Ostrawie i ściągał w swoje podwoje znakomite osobowości. Jak podaje oficjalna strona hotelu miał on wtedy cyt. “sześćdziesiąt elegancko urządzonych pokojów. Nocleg kosztował od 2 do 3 koron – w zależności od tego, jak luksusowy była dany pokój. W budynku był już prąd elektryczny, winda, telefon oraz centralne ogrzewanie. Nowością było elektryczne budzenie na życzenie gościa. Na podwórku Schindler wybudował letni ogródek – miejsce, które było odwiedzane przez ważne osobistości w niedzielne popołudnia. Takim spotkaniom towarzyszyła muzyka, którą ów hotelarz bardzo kochał. W hotelu przebiegały też słynne konkursy górniczych kapel dętych. W latach trzydziestych  minionego stulecia podawano tutaj wyłącznie piwa pilzneńskie i czeskobudziejowickie. Niezwykle szeroka była oferta win włoskich, przede wszystkim z regionu Brioni. Wcześniej – przed otwarciem hotelu – Karel Schindler był właścicielem Czeskobudziejowickiej piwnicy– przy ulicy Stodolní nr 834. Podawano tutaj praskie i wiedeńskie dania oraz wina z Brioni. Wina te stały się tak słynne, że hotel zaczęto nazywać Brioni. I właściwie to wino spowodowało, że zaczęli się tutaj spotykać Włosi. Hotel Brioni zaczęto nazywać z kolei Domem Włoskim (Ostrawa miała swój Niemiecki Dom oraz Polski Dom). W czasie drugiej wojny światowej hotel nazywał się „Schindler”, po wojnie natomiast „Odra” ale jego sława w okresie socjalizmu zupełnie wygasła. Po roku 1989 Hotel zyskuje swoją pierwotną nazwę – Hotel Brioni.”

Strony: 1 2 3

wydanie oficjalnego CD Stodolni
organizacja wyborów miss Stodolni - 2005
produkcja drugiego (i najbardziej znanego) video promocyjnego ulicy
epizod z serialu Strażnicy dusz
odcinek serialu "Kobiety które nienawidzą mężczyzn"
świetny teledysk znanej czeskiej kapeli Bandaband
New York New York" w wersji ostrawskiej czyli "Ostrava!!!" Rudy z Ostravy
videozaproszenie pubu Sherlocka z podkładem czeskiej kapeli Airfare
Colours of Ostrava !!! festiwal 2013
TOP

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram

 • instagram by stodolniofficial
  20
  1
 • www.stodolni.cz/ cup , Už i Stodolní má svůj vrátný kelímek. Postupně zavádíme do jednotlivych barů... ideální také jako suvenýr za 50,- kaček

  stodolniofficial: "www.stodolni.cz/ cup , Už i Stodolní má svůj vrátný kelímek. Postupně zavádíme do jednotlivych barů... ideální také jako suvenýr za 50,- kaček"
  17
  1
 • What is it? :-)

  stodolniofficial: "What is it? :-)"
  5
  1
 • Sherlock New Beer Gear

  stodolniofficial: "Sherlock New Beer Gear"
  5
  0

 • instagram by stodolniofficial
  10
  0
 • Pohlednice ze Stodolní z roku 2002.

  stodolniofficial: "Pohlednice ze Stodolní z roku 2002."
  8
  0
 • Blue sky above Stodolni...

  stodolniofficial: "Blue sky above Stodolni... "
  5
  0

 • instagram by stodolniofficial
  13
  0

 • instagram by stodolniofficial
  6
  0

 • instagram by stodolniofficial
  6
  0