Historia

PRZEŁOM WIEKÓW I ROZKWIT ULICY

W 1994 roku w Ostrawie zaprzestano definitywnie wydobycia węgla kamiennego. Trudno widzieć w tym jakikolwiek wpływ na to co się działo wtedy na Stodolni, jednak sama Ostrawa musiała się zmienić. Ludzie musieli zacząć inaczej myśleć. Nowy ustrój – kapitalizm – otwierał szczególnie przed młodymi nowe możliwości. Trudno uwierzyć, że jeszcze w 1997 roku ulica Stodolni była naprawdę bardzo nieciekawym i zaniedbanym miejscem, które wyglądało jakby się właśnie skończyła tu wojna. Obszar ten przypominał wręcz rodzaj getto, które ludzie bali się odwiedzać.

To był taki ostrawski Bronx. Właśnie na Stodolni jednak powstaje w tymże roku mały klub pod nazwą “Černý pavouk” (w tłumaczeniu “Czarny pająk”. Spotykali się tam miejscowi artyści a przygrywała im muzyka alternatywna. Paradoksalnie dało to początek wielkiego rozkwitu komercyjnego ulicy. Sukces klubu spowodował, że już w 1998 roku powstają tu następne dwa kluby: Chobotnice (w tłumaczeniu na polski „Ośmiornica”) i Medvídek czyli „Niedźwiadek”. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu klubów w tej części Ostrawy były niskie kwoty najmu w tej dość mało zasiedlonej części miasta. W roku 2002 na Stodolni jest już około 40 klubów.

W 2006 roku ogólna zabudowa ulicy przeszła renowację. Włodarze miasta chcieli uczynić ze Stodolni bardziej reprezentacyjne miejsce widząc, że zaczyna się tam koncentrować życie towarzyskie Ostrawy. Dla ułatwienia dotarcia na ulicę oraz do centrum Ostrawy, 20 listopada 2007 roku w pobliżu końca ulicy otwarto przystanek kolejowy Ostrava-Centrum. Od 15 czerwca 2008 roku zmieniono nazwę tej stacji na Ostrava-Stodolní. W lipcu 2013 roku zakończono budowę przejścia podziemnego pod ulicą o nazwie Porážková. Obecnie na ulicy i w jej bliskim sąsiedztwie mieści się ponad 60 miejsc rozrwyki.

Śmiało można powiedzieć, że Stodolni to najbardziej rozrywkowa ulica Czech, której walory cenią sobie również Polacy. W letni piątek na ulicy bawi się czasem około 10 tysięcy ludzi. Na wszelki wypadek prewencyjnie umiejscowiony został przy ulicy Masnej – tj, około 70m od ulicy Stodolni – Posterunek policji. Patrole policyjne oraz straży miejskiej są tu widoczne ale nie mają za wiele do roboty. Działa tu bowiem psychologia tłumu. Tutaj po prostu trzeba się dobrze i kulturalnie bawić. Często obserwując to miejsce zadajemy sobie też pytanie, jak to możliwe że obok siebie działają tu w takiej symbiozie wszystkie kluby, skoro każdy z nich ma przecież innego właściciela. Z założenia musiałaby tutaj istnieć konkurencja. Z jednej strony rzeczywiście tak jest, jednak czasami okazuje się, że właściciele lokali – którzy przecież w większości dobrze się znają – w różnych sytuacjach awaryjnych potrafią sobie pomagać. Oni sobie doskonale zdają z tego sprawę, że siłą tego miejsca jest właśnie mnogość oferty rozrywkowej. Na Stodolni nasuwa się również inne pytanie: Jak ludzie mogą mieszkać w takim miejscu?

Przecież do samego rana słychać tam dudniącą muzykę oraz okrzyki bawiących się ludzi. Odpowiedź na to pytanie jest jednak prosta: W ogromnej większość ludzie, którzy kiedyś tu mieszkali, po prostu się wyprowadzili. Z kolei w hotelach w sąsiedztwie ulicy zastosowano okna, które mają wyjątkowo wysoką dźwiękoszczelność. Aby nie popadać w utopię należy jednak odnotować, że wciąż istnieje grupa ludzi, którym nadmiar nocnych gości ulicy przeszkadza. Jednak ludzie Ci są w mniejszości wobec właścicieli klubów, którzy nadto czasami potrafią się zjednoczyć w celu obrony wspólnych interesów, choćby podczas przepychanki z miastem (rok 2012) w zakresie pozwoleń na ogródki piwne po godzinie 22.00. Problemem są też – w tym przypadku dla miasta Ostrawy – wszedobylskie śmieci, których po upojnej nocy pełnej zabawy jest na ulicy mnóstwo. Miasto od lat podkreśla, że na sprzątanie Stodolni po każdym weekendzie wydaje krocie.

STODOLNI – ULICA CZY OBSZAR?

Stodolni to nazwa ulicy. Przyjęło się już od jakiegoś czasu, że nazwy tej używa się w kontekście pewnego obszaru do którego zalicza się nie tylko samą ulicę Stodolni, która ma długość około 400m ale również pobliskie ulice. Kluby zlokalizowane są również na ulicach o nazwach: Nádražní, Škroupova, Janáčkova, Musorgského, Šubertova, Poděbradova, Pobialova, Masná, Porážková i czasami używają w danych adresowych – dla podkreślenia swoich związków ze Stodolni – dodatkowo określenia “areál Stodolní ulice” a więc w tłumaczeniu „obszar ulicy Stodolni”. Polacy z kolei często w kontekście tej ulicy czy też obszaru używają nazwę “Stodolnia” lub „Stodolna”. Należy zauważyć, iż spolszczenie tej nazwy nie ma żadnego uzasadnienia bo nazwa Stodolni jest nazwą własną i nie powinno się jej tłumaczyć ani odmieniać. Gdyby dodać długość samej ulicy Stodolni oraz w/w przylegające na odcinku na jakim występują tam kluby i inne miejsca rozrywki można by sie pokusić o stwierdzenie że uliczny obszar, na którym odbywa się zabawa ma około 1 kilometra.

.

STODOLNI I MEDIA

Ulica Stodolni doczekała się w 1998 roku swojej oficjalnej strony internetowej www.stodolni.cz. Oficjalny baner czeskiej strony strony można zobaczyć 

tutaj; banner_468x60 To właśnie założyciel strony a obecnie prezes zarządu spółki z o.o. pod nazwą Agentura Stodolni.cz www.stodolni.cz Aleš Durka – wymyślił słynne hasło reklamowe Stodolni: “Ulica, która nigdy nie śpi”.
.

W roku 2010 natomiast za sprawą jury Czech Tourism ulica Stodolni wybrana została miejscem najbardziej trendy w całej Czeskiej Republice. Nagrodę odebrał wspomniany wyżej Aleš Durka, który dodał, że choć odbiera nagrodę to traktuje ją jako wyróżnienie dla wszystkich właścicieli lokali oraz osób pracujących na samej Stodolni. Pokusił się nawet o informację, że ludzi tych jest około setki.
.

Innym – ważnym dla rozwoju kultury Stodolni – podmiotem jest firma Global Networks s.r.o. kierowana przez Irlandczyka, który od lat mieszka w Czechach – Jasona Fitzgeralda. To Global Networks organizuje co roku w oklicach święta Patrona Irlandii – Św.Patryka (17 marca) Festiwal Kultury Irlandzkiej. Festiwal trwa około tygodnia a najwięcej imprez z nim związanych – w tym koncertów – odbywa się właśnie na Stodolni w Bernie’s Irish Pub oraz wyżej opisanym szerzej Hotelu Brioni. Koncert finałowy odbył się ostatnio (2013) tuż koło Stodolni w pobliskiej Bonver Arena (znanej również jako Hala Tatran).
.

Pisząc o Stodolni nie można nie wspomnieć też o Festiwalu, który zrobił w Czechach zawrotną karierę. Największym festiwalem Ostrawy oraz całych Czech jest Colours of Ostrava. W roku 2013 – podczas swojej 12 edycji – odnotował rekordową ilość gości: ponad 33 tysiące w ciągu 4 dni jego trwania (18-21.07.2013). Dyrektorem Festiwalu jest Pani Zlata Holušová, która to kiedyś prowadziła na Stodolni klub Boomerang – kojarzony onegdaj wyłącznie z koncertami. Sam Festiwal zaczynał swój byt na Stodolni w 2002 roku a z czasem – notując wielki rozwój – przeprowadzał kolejno do Centrum Wystawowego „Černá louka” (Czarna łąka – od roku 2003) i wreszcie od roku 2012 do specjalnie zaadoptowanego dla potrzeb imprez masowych postindustrialnego obszaru dawnej Huty Vitkovice noszącego nazwę: Dolní oblast Vítkovice (około 3,5km – 25 minut piechotą od Stodolni).

Strony: 1 2 3

wydanie oficjalnego CD Stodolni
organizacja wyborów miss Stodolni - 2005
produkcja drugiego (i najbardziej znanego) video promocyjnego ulicy
epizod z serialu Strażnicy dusz
odcinek serialu "Kobiety które nienawidzą mężczyzn"
świetny teledysk znanej czeskiej kapeli Bandaband
New York New York" w wersji ostrawskiej czyli "Ostrava!!!" Rudy z Ostravy
videozaproszenie pubu Sherlocka z podkładem czeskiej kapeli Airfare
Colours of Ostrava !!! festiwal 2013
TOP

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram

 • instagram by stodolniofficial
  20
  1
 • www.stodolni.cz/ cup , Už i Stodolní má svůj vrátný kelímek. Postupně zavádíme do jednotlivych barů... ideální také jako suvenýr za 50,- kaček

  stodolniofficial: "www.stodolni.cz/ cup , Už i Stodolní má svůj vrátný kelímek. Postupně zavádíme do jednotlivych barů... ideální také jako suvenýr za 50,- kaček"
  17
  1
 • What is it? :-)

  stodolniofficial: "What is it? :-)"
  5
  1
 • Sherlock New Beer Gear

  stodolniofficial: "Sherlock New Beer Gear"
  5
  0

 • instagram by stodolniofficial
  9
  0
 • Pohlednice ze Stodolní z roku 2002.

  stodolniofficial: "Pohlednice ze Stodolní z roku 2002."
  8
  0
 • Blue sky above Stodolni...

  stodolniofficial: "Blue sky above Stodolni... "
  5
  0

 • instagram by stodolniofficial
  13
  0

 • instagram by stodolniofficial
  6
  0

 • instagram by stodolniofficial
  6
  0